Syn.: Athamanta meum L., Meum vulgare Hill., Seseli meum Scop., Ligustrum capillaceum Lam., Aethusa meum Murray, Meum athamanta Pers, Eumeum athamanticum Baillon
Česká jména: koprník (Černý 1517, Veleslavín 1598), koprník štětinolistý (Kubát 2002)
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Meum athamanticum
Rozšíření: Roste v horských oblastech od jihozápadu Evropy přes Anglii, střední Evropu až k jihu Skandinávie. Východní hranice rozšíření prochází Českou republikou, kde roste převážně v severozápadních Čechách, nejhojněji v Krušných horách.
Ekologie: Především v Krušných horách roste téměř všude. Nalezneme ji od okrajů lesů, cest, příkopů po louky a pastviny, kde tvoří často dominantní porosty. Právě pastviny, horské louky jsou typickým biotopem koprníku. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou a listy především ve spodní části lodyhy. Čepel ve vejčitém tvaru je 3-4x zpeřená, s jednotlivými lístky úzkými 0,2 mm. Lodyha nesoucí květenství vyrůstá až do 60 cm výšky. Bílý výrazný květ je tvořen hustým okolíkem složeným z mnoha okolíčků.
Ohrožení a ochrana: Koprník štětinolistý je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh ohrožený (C3), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§3).
Poznámka: Rostlina je velmi aromatická a dříve byla pěstována jako léčivka. Dnes si na ní pochutnává pasoucí se zvěř.
Meum athamanticumMeum athamanticum
Meum athamanticumMeum athamanticum
Fotografováno v červnu 2004 a 2008 (Krušné hory, Přebuz, Jelení).