MICONIA ARGENTEA (Sw.) DC. – širál

Syn.: Melastoma argentea Lam., Melastoma argenteum Sw.
Česká jména: širál (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Miconia argentea
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe od jižního Mexika po Panamu, a dále v Kolumbii.
Ekologie: Stanovištěm jsou opadavé lesy nebo bory, křovinatá savana, ale i disturbovaná místa, jak činností člověka, tak činností sopečnou (lávové proudy). Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 1300 m.
Miconia argentea
Popis: Keř nebo strom vysoký 2–10 m; letorosty, řapíky a vřeteno květenství jsou plstnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; řapík je 2,2–8 cm dlouhý; čepel je eliptická nebo vejčitá, 10–25 cm dlouhá a 5,5–15 cm široká, na líci lysá, na rubu hustě pokrytá světlými hvězdovitými chlupy, na bázi zaokrouhlená, na okraji jemně zoubkovaná až celokrajná, na vrcholu tupě špičatá nebo zašpičatělá, kromě hlavní žilky jsou přítomny 2 páry souběžných, obloukovitých postranních žilek, spojených příčnými anastomózami. Přisedlé 5četné květy tvoří bohaté, latovité, 10–26 cm dlouhé květenství; cípy kalicha jsou asi 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, obvejčité, 2–3 mm dlouhé a 0,5–2 mm široké, bílé; tyčinek je 10, jsou střídavě asi 1,5 a 2,5 mm dlouhé; semeník je polospodní, čnělka je 3–5 mm dlouhá, blizna je kyjovitá. Plodem je kulovitá, černopurpuová, 3–4 mm dlouhá bobule.
Poznámka: Zástupce vůbec nejpočetnějšího rodu z čeledi Melastomataceae. Všechny druhy rostou v Neotropis, rozlišuje se jich asi 1000, jen z Kostariky se jich udává asi 100. Miconia argentea je v Národním parku Rincón de la Vieja velmi charakteristickým prvkem vegetace na starých lávových proudech, kde je vyvinuta savana podmíněná přirozenou sukcesí.
Miconia argentea
Miconia argentea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 2. 2009 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja: Azufrales a La Cangreja).