Syn.: Jalapa officinalis Garsault, nom. illeg., Mirabilis lindheimeri (Standl.) Shinners, Nyctago hortensis Dum. Cours., nom. illeg., Nyctago jalapae (L.) DC., Nyctago versicolor Salisb., nom. illeg.
Česká jména: nocenka zahradní (Danihelka 2012)
Slovenská jména: nocovka jalapovitá (Goliašová et Michalková 2012)
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Rozšíření: Pochází snad z jižního Mexika, po staletí je však tento druh pěstován jako okrasná rostlina, v současnosti je rozšířen v mnoha tropických i subtropických oblastech celého světa.
Ekologie: Pěstuje se v zahradách a v městské zeleni, může zplaňovat, a to dokonce i ve střední Evropě, objevuje se tedy rovněž v okolí zahrad a lidských sídel, při okrajích cest. Květy se otevírají až v odpoledních a podvečerních hodinách.
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina s řepovitým kořenem, někdy až polokeř. Lodyha je přímá, až 100 cm dlouhá, větvená, lysá nebo roztroušeně chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 3–14 cm dlouhé a 1,5–6,5 cm široké, na bázi uťaté nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v terminálních nebo axilárních svazečcích, květní stopky jsou krátké, zvonkovitý listenový obal vytrvává i v době plodu, okvětí je nálevkovité, 5četné, (3–)4,5–8 cm dlouhé, bílé, žluté, růžové, červené nebo fialové, lysé nebo chlupaté, výrazně vonné; tyčinek je 5, blizna je čárkovitá. Plod je obvejcovitý, 8–10 mm dlouhý, lysý.
Využití: V klimatických podmínkách střední Evropy se nocenka zahradní obvykle pěstuje jako jednoletka, pokud však její kořen přezimuje v bezmrazém prostoru, může na jaře opět vyrašit.
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin – bělokvěté), a Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).