Syn.: Cucumis cordifolius E. Mey. ex Sond., nom. inval., Momordica cordifolia E. Mey. ex Sond., Momordica mannii Hook. f., Momordica morkorra A. Rich.
Česká jména: momordyka (Hájek 1562), momordika (Presl 1846)
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Rozšíření: Druh má velmi rozsáhlý areál v subsaharské Africe. Na západ dosahuje do Guineje, na sever do Súdánu a Etiopie, na jih do Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste na okrajích křovin a lesních porostů, především na výslunných místech. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 2500 m.
Popis: Vytrvalá popínavá nebo opíravá dvoudomá bylinná liána s oddenkem a dřevnatými lodyhami dlouhými až 7 m, opatřenými jednoduchými nebo dvouklanými úponky. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až široce vejčité, až 16 cm dlouhé, na bázi srdčité a na okraji často mělce chobotnatě zoubkaté. Samčí květy vyrůstají po 1–9 z paždí listů ve stopkatých vrcholících podepřených listenem, samičí květy jsou jednotlivé; květy jsou pětičetné; kališní cípy jsou vejčité, 5–9 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, 1,7–3,5 cm dlouhá, světle žlutá; v samčích květech jsou 3 tyčinky; v samičích květech je pestík tvořený 3 srostlými plodolisty se spodním semeníkem. Plod je dužnatá tobolka, elipsoidní, až 7 cm dlouhá, oranžová, na povrchu s měkkými osténky, otvírá se 3 chlopněmi, kterými odkrývá šarlatově červenou dužninu s černými semeny. Celá rostlina nepříjemně páchne, plody mají štiplavě hořkou chuť.
Využití: Rostlina má dosti různorodé použití. Používala se jako insekticid a prostředek proti pavoukům, v lidovém léčitelství jako protijed při bodnutí hmyzem nebo i proti hadímu uštknutí, k vypuzování červů, při žaludečních a jaterních problémech.
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, sestup z osady Sone k řece Ansiya).