Syn.: Dendrophthoë elegans (Cham. et Schltdl.) Mart., Lichtensteinia elegans (Cham. et Schltdl.) Tiegh., Loranthus croceus E. Mey., Loranthus elegans Cham. et Schltdl., Loranthus schlechtendalianus Schult., nom. inval., Moquinia rubra A. Spreng., Scurulla elegans (Cham. et Schltdl.) G. Don
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité
Rozšíření: Těžiště areálu leží v Jihoafrické republice, kde roste v provinciích Northern, Western a Eastern Cape. Nepatrně přesahuje také do sousední Namibie. Jediný druh rodu.
Ekologie: Vyskytuje se v křovinách a řídkých stromových porostech, lokality leží v širokém rozpětí nadmořských výšek od pobřeží až téměř do 1500 m. Roste epifyticky na různých dřevinách, převážně na akáciích (Acacia), ale i na škumpách (Rhus), vrbách (Salix), dřevinách z čeledi ebenovitých (Ebenaceae) a dalších.
Popis: Parazitická rostlina s větvemi lysými a dlouhými až 1 m. Listy jsou střídavé až téměř vstřícné nebo někdy rostou ve svazečcích, jsou variabilní, eliptické až úzce kopinaté, (1,5–)3–4(–8) cm dlouhé a 0,5–1(–1,8) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené; řapík je 2–4 mm dlouhý. Květenství je okolík nebo někdy i hrozen tvořený 3–6 květy, úžlabní, někdy květenství vyrůstá na starších větvičkách (kauliflorie); květy jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je nepatrný; koruna je před rozkvětem válcovitá, 3–4 cm dlouhá, na bázi oranžová až červená, výše žlutá a na vrcholu tmavá, otevírá se od vrcholu více než do poloviny délky, po otevření souměrná, na korunní trubce se tvoří krátký zářez v podobě písmene V a korunní cípy se kroutí nazpět; tyčinek je 5, jsou nitkami krátce přirostlé k okvětí; semeník je spodní, čnělka je nitkovitá, až 8 cm dlouhá, nese hlavatou bliznu. Plodem je načervenalá, elipsoidní, 1–1,5 cm dlouhá bobule.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) byl zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape: Addo Elephant National Park).