Čeleď: Polygalaceae Hoffmanns. et Link – vítodovité
Rozšíření: Druh horských oblastí východní části jižní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, zasahuje i do Lesotha a Svazijska, centrum areálu leží v Dračích horách.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, v suti, v nízké nezapojené vegetaci.
Popis: Nízký trsnatý keřík dosahující výšky jen okolo 15–20 cm, obvykle i s podzemním kmínkem. Listy jsou kopinaté až eliptické, až 7 mm dlouhé a asi 2 mm široké, kýlnaté, celokrajné, po okraji roztroušeně chlupaté, na vrcholu zašpičatělé, hrotité, se špičkou hákovitě dozadu zahnutou. Květy jsou drobné, kratší než listy, asi 5 mm dlouhé, kališních lístků je 5, jsou nestejně velké, korunní lístky jsou 3, nachové, 2 horní jsou jen krátké, čárkovité, na vrcholu zaokrouhlené, dolní lístek je kýlnatý, se dvěma velmi nápadnými přívěsky; tyčinek je 7. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Muraltia je poměrně početný, čítá 119 druhů (POWO 2021), všechny se vyskytují v jižní Africe, jeden byl zavlečen i na jihovýchod Austrálie (Muraltia heisteria). Rod byl pojmenován po švýcarském botanikovi Johannu von Muraltovi (1645–1733).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, úbočí masivu Sentinel).