Syn.: Agaricus conicus Huds., Agaricus crispus Batsch, Agaricus galericulatus Scop., Agaricus radicatellus Peck, Agaricus rugosus Fr., Collybia rugulosiceps Kauffman, Mycena berkeleyi Massee, Mycena galericulata var. galericulata (Scop.) Gray, Mycena radicatella (Peck) Sacc., Mycena rugosa (Fr.) Quél., Mycena rugulosiceps (Kauffman) A. H. Sm., Prunulus galericulatus (Scop.) Murrill, Prunulus radicatellus (Scop.) Murrill, Stereopodium galericulatum (Scop.) Earle
Další česká jména: helmovka tuhá, helmovka vrásčitá
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité
Rozšíření: Je rozšířena v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v květnu až prosinci na trouchnivějícím dřevu listnáčů, zřídka také jehličnanů, i zanořeném v zemi. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.
Popis: Klobouk je tuhý, má průměr 2–6 cm, v mládí je kuželovitě klenutý, zvoncovitý, později až plochý se zvednutým okrajem, na vrcholu s hrbolkem. Povrch klobouku je jemně vrásčitý, za sucha svraskalý, okraj prosvítavě rýhovaný, u starších plodnic zvlněný. Má šedobělavou, šedobéžovou, skořicově béžovou až šedohnědou barvu, na středu je tmavší. Lupeny jsou řídké, dosti hrubé, přirostlé, s vykrojeným zoubkem, střídané kratšími, mají bílou až šedavou barvu, ve stáří jsou narůžovělé. Třeň je tuhý, hladký, válcovitý, často bočně stlačený, dutý, 3–9 cm dlouhý, 1,5–6 mm tlustý. Má béžovou, šedavou až nahnědlou barvu, na vrcholu je bělavý, na bázi kořenovitě vniká do substrátu. Dužnina je tenká, chrupavčitá, vodnatě bělavá, vůně a chuť okurkově moučná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy široce vejčité, 8–13 x 6–8 µm velké.
Využití: Jedlá houba horší kvality, sbírají se jen kloboučky.
Záměny: Klobouk helmovky tuhonohé má proměnlivé zbarvení, podobá se jiným helmovkám, dobrým vodítkem pro určení je tuhý šedobéžový třeň.
Fotografováno ve dnech 11. a 17. 10. 2009 (Česko, u Roztok).