Syn.: Gale belgica Dumort., Gale commune J. Presl, Gale gale K. C. Schneid., Gale palustris A. Chev., Myrica palustris Lam., Myrica rothmaleriana P. Silva, Myrica uchanovii Byalt et Firsov, Myrtus brabantica Garsault
Česká jména: zdla obecná, vřesna (Presl 1846), zdla neboli vřesna obecná (Polívka 1908), voskovník obecný (Mareček 1997)
Čeleď: Myricaceae Kunth – voskovníkovité
Rozšíření: Druh s cirkumboreálním areálem, vyskytuje se v západní a severní Evropě (od Portugalska a Irska přes západní Francii a sever Německa a Polska až po Skandinávii a severozápad Ruska), dále také na ruském Dálném východě, v severním a středním Japonsku a na severu Severní Ameriky (k jihu zasahuje až do Nové Anglie, do oblasti Velkých jezer a na severozápad USA).
Ekologie: Roste na březích vodních toků a jezer, v mokřinách, na prameništích a rašeliništích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 700 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Opadavý, bohatě větvený aromatický keř dosahující výšky 50–150(–200) cm, s letorosty nachově černými, žláznatými. Listy jsou střídavé, obkopinaté až obvejčité, 15–65 mm dlouhé a 5–15 mm široké, kožovité, na bázi klínovité, v horní třetině listu často s 1–4 páry zubů, na vrcholu tupé až zaokrouhlené, na líci zelené, lysé až chlupaté, na rubu světle zelené, lysé nebo hustě chlupaté, po obou stranách v různé míře žláznaté. Květy jsou obvykle jednopohlavné, samčí jehnědy jsou 10–15 mm dlouhé, válcovité, samičí jsou zřetelně kratší, vejcovité; květy jsou šupinou podepřené, okvětní lístky chybí. Plodem je vejcovitá až kulovitá peckovice, asi 3 mm dlouhá.
Využití: Otec české etnobotaniky Jan S. Presl se v roce 1846 vyjádřil k užitku, který tato rostlina přináší, následovně: Všechny díly toho keře zapáchají kořením mámivě, tudíž kladou se do šatnic k zapuzení molův; šibalové jej dávají do piva na místo chmele. Zvařenina z listů slouží k moření stínek a j. Nutno doplnit, že ve vyšších dávkách je tato rostlina jedovatá, je také pravdou, že v severozápadní Evropě se vřesna od středověku až do 18. století k ochucování a konzervaci piva skutečně používala.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněný v Polsku a Rusku.
Poznámka: Částí současné literatury je k rodu Myrica řazeno 49 druhů (POWO 2022), které se vyskytují na západě a severu Evropy, na Dálném východě i v jihovýchodní Asii, na Arabském poloostrově i v tropické Africe, rovněž v Severní Americe a v andské oblasti Jižní Ameriky. V takovém případě jsou k rodu přiřazovány i druhy rodu Morella, které však na tomto místě od rodu Myrica oddělujeme.
Fotografováno ve dnech 6. 9. 2022 a 23. 4. 2023 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).