Syn.: Nassauvia intermedia Phil., Nassauvia pumila var. intermedia (Phil.) Reiche, Nassauvia pumila var. nordenskjoldii (O. Hoffm.) Reiche
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Nassauvia pygmaea
Rozšíření: Jihoamerická rostlina, roste na jihu kontinentu od Ohňové země na sever a zasahuje v Chile po 50. rovnoběžku, v Argentině až po 40. rovnoběžku.
Ekologie: Roste na místech s mělkou půdou na skalnatých stanovištích i na půdních sesuvech, stanoviště leží v nadmořských výškách 450–1100 m.
Nassauvia pygmaea
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými nebo vystoupavými, hustě střechovitě olistěnými stonky vysokými 2–15 cm. Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, 3–6 mm dlouhé a 1–3 mm široké, na bázi poněkud blanité, v horní části tlusté, pod špičkou s jedním párem tlustých trnů a na vrcholu s hrotem. Úbory jsou početné, shloučené do polokulovitého koncového strboulu, který má 8–13 mm v průměru; zákrovní listeny jsou lysé, vnější krátké, vnitřních 5 je obkopinatých, 4–5 mm dlouhých, zelenavých až nachových, se světlým blanitým okrajem, na špičce ostrých, hrotitých; květy jsou oboupohlavné, bílé, dvoupyské, s krátkou trubkou, vnější pysk je 1,5–2 mm dlouhý, trojzubý, vnitřní je kratší, dvouklaný. Nažky jsou obvejcovité, 1,5–2 mm dlouhé, žebrované, lysé, chmýr tvoří 3–5 bílých, obkopinatých až čárkovitých šupin.
Nassauvia pygmaea
Nassauvia pygmaea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 2. 2012 (Argentina, provincie Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, Cerro Catedral).