Syn.: Diascia denticulata Benth., Nemesia natalitia Sond.
Česká jména: hledíkovka (Mareček 1999)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodu Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje především v provincii KwaZulu-Natal, zasahuje však i do sousedních provincií Eastern Cape, Mpumalanga a Free State, objevuje se rovněž ve Svazijsku a Lesothu.
Ekologie: Roste na kamenitých a travnatých svazích, v savaně i křovinách, v ruderální vegetaci poblíž lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1570 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–40(–60) cm dlouhou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité, po okraji zubaté. Květenství je hroznovité, květy jsou stopkaté, kališní lístky jsou kopinaté, koruna je 2pyská, dosahuje zhruba 1 cm v průměru, je růžová až nafialovělá, horní pysk tvoří 4 podlouhlé cípy, dolní je 2laločný, se 2 žlutými podélnými hrbolky, ostruha je krátká. Plodem je tobolka.
Využití: Podobné rostliny jsou vysazovány i v evropských zahradách, uplatňují se především jako okrasné letničky. Jejich skutečná identita je však často nejistá, může se jednat o křížence některých jihoafrických druhů, především z okruhu Nemesia caerulea, N. strumosa nebo N. versicolor.
Poznámka: K rodu Nemesia je v současnosti započítáváno zhruba 60 druhů, které pocházejí z jižní části Afriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing).