NEPETA TEYDEA Webb et Berthel. – šanta / kocúrnik

Syn.: Glechoma teydea (Webb et Berthel.) Kuntze, Nepeta teydea var. albiflora Svent.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Nepeta teydea

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrovech Tenerife a La Palma.

Ekologie: Roste na lávových skalnatých stanovištích v tenerifské vysokohorské oblasti Las Cañadas a v přiléhajících kamenitých stržích ostrova, na ostrově La Palma se objevuje v křovinaté vegetaci nad oblastí borových lesů, v pásmu zhruba od 1900 až do 2200 m. Kvete od května do srpna.

Nepeta teydea

Popis: Vytrvalá bylina až na bázi dřevnatějící polokeř, 40–100 cm vysoký, chlupatý. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, po obou stranách měkce chlupaté. Lichopřesleny vyrůstají v poměrně řídkém, často od báze větveném květenství; listeny jsou kopinaté, červeně naběhlé; kališní cípy jsou nestejné, rovněž červeně naběhlé, chlupaté; koruna je 2pyská, 10–12 mm dlouhá, namodralá až fialová, někdy i bílá, korunní trubka je zakřivená, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, prostřední lalok je výrazně větší než laloky postranní. Plody jsou tvrdky.

Využití: Na Kanárských ostrovech bývá tato šanta občas pěstována v zahradách, užívá se i jako léčebný prostředek při nachlazení.

Nepeta teydea
Nepeta teydeaNepeta teydea
Nepeta teydea
Nepeta teydea

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 24. a 29. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Pico de Teide).