NEUSTANTHUS PHASEOLOIDES (Roxb.) Benth.

Syn.: Dolichos phaseoloides Roxb., Pueraria phaseoloides (Roxb.) Benth.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Neustanthus phaseoloides

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie s areálem sahajícím od Sri Lanky a Indie až po jižní Čínu, Tchaj-wan, Filipíny, Indonésii, Papuu-Novou Guineu a Šalomounovy ostrovy; v areálu jsou rozlišovány tři variety. Je pěstován v tropech celého světa, kde může i zplaňovat, druhotný výskyt je uváděn především z tropické západní a centrální Afriky, ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky, také ze severovýchodní Austrálie.

Ekologie: Roste v křovinaté podhorské a horské vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m.

Neustanthus phaseoloides

Popis: Bylinná liána s lodyhou chlupatou, dosahující délky 2–4(–10) m. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky široce vejčité, terminální lístek je širší, 3–18 cm dlouhý a 2–16 cm široký, postranní jsou menší, celokrajné nebo až 3laločné, nesymetrické, na líci přitiskle chlupaté, na rubu především na žilkách hustě chlupaté, palisty jsou kopinaté, 3–5 mm dlouhé. Květenství je axilární, hroznovité, vzpřímené, 8–15 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité až kopinaté, 3–4 mm dlouhé, chlupaté; květy jsou krátce stopkaté, kalich je zvonkovitý, 4–9 mm dlouhý, chlupatý, pavéza je skoro okrouhlá, 10–23 mm dlouhá a 8–18 mm široká, na vrcholu mírně vykrojená, namodralá až nafialovělá, nebo bělavá s nafialovělým až narůžovělým pruhem, křídla jsou podlouhle obvejčitá, delší než člunek, 9–20 mm dlouhá, namodralá. Plody jsou lusky, 5–12 cm dlouhé, úzké, přitiskle chlupaté nebo olysalé.

Využití: Pěstuje se jako zelené hnojení i pícnina. Kořeny rostliny jsou údajně jedlé, vlákna získávaná z lodyhy se používají k výrobě provazů. V Malesii je tato rostlina známá i v tradiční medicíně.

Poznámka: Rod je monotypický (POWO 2022), zahrnuje jen tento jediný druh. Dříve býval řazen k rodu Pueraria.

Neustanthus phaseoloides
Neustanthus phaseoloides
Neustanthus phaseoloides
Neustanthus phaseoloides
Neustanthus phaseoloides
Neustanthus phaseoloides

Fotografovaly Věra Svobodová, dne 10. 2. 2014 (Srí Lanka, Yapahuwa); Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Asa Wright Nature Centre).