Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea nycticorax Linnaeus, 1758
Česká jména: kvakoš noční, bukač noční, kvakoš soumračný
Anglická jména: Black-crowned night-heron, Black-crowned night heron
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem na obou zemských polokoulích, v Americe žije v oblasti od jižní Kanady přes USA a Střední Ameriku až po jihoamerickou Patagonii, jen v Amazonii je vzácnější, na východní polokouli se objevuje v Evropě i jižní a východní Asii, rovněž v subsaharské Africe. Na tomto rozsáhlém území se vyskytuje několik poddruhů, u nás žije poddruh nominátní.
Způsob života: Obývá vegetací zarostlé sladké, brakické i slané vody. Upřednostňuje zalesněné okraje mělkých řek, potoků, lagun, tůní, rybníků, jezer, bažiny a porosty mangrove.
Ve dne stojí nehnutě ve větvích stromů v blízkosti vody. Aktivní je především za soumraku a za svítání, ale hnízdící pár rybaří i během dne. Loví metodou vyčkávání a náhlého výpadu. Živí se malými rybkami, obojživelníky, ještěrkami, drobnými savci, korýši, vodním hmyzem, jeho larvami a dalšími vodními bezobratlými.
Je společenský, hnízdí často v koloniích, jen málokdy jednotlivě. Neupravené hnízdo z větviček a rákosí staví oba partneři v korunách nízkých stromů, keřů nebo v rákosinách. Samice snáší 3–5 vajec, která střídavě inkubují oba partneři po dobu 24–26 dní. Mláďata krmí rodiče hmotou vyvrženou z volete. Po opuštění hnízda, po 3–4 týdnech od vylíhnutí, zůstávají potomci v blízkosti rodičů, kteří o ně nadále pečují. Létat se učí mezi 6–8 týdnem života, pohlavně dospívá ve dvou letech. V přírodě se dožívá přibližně 15 let.
Popis: Podsaditý volavkovitý pták s poměrně velkou hlavou, dosahuje délky 58–66 cm, rozpětí křídel 90–100 cm a hmotnosti 600–800 g. Obě pohlaví jsou si podobná, samice bývá menší. Krk je kratší a širší než u ostatních volavek. Duhovka oka je červená. Tmavý zobák je klínovitý a silný. Temeno hlavy a hřbet jsou černé, od temene se dozadu táhne několik tenkých dlouhých bílých per. Čelo, líce a spodní část těla jsou bílé. Široká a tupě zakončená křídla jsou popelavě šedá. Šedý ocas je krátký. Nohy jsou žlutozelené, v období rozmnožování červené.
Mladí jedinci jsou šedohnědí, žlutohnědě břicho je bíle pruhované. Křídla a záda jsou tmavěji hnědá a na špičkách peří jsou velké bílé skvrny. Duhovka očí je nažloutlá nebo jantarová. Nohy jsou šedé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) klasifikuje kvakoše nočního jako druh z hlediska ohrožení méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazen do kategorie druhů ohrožených (EN).
Poznámka: U nás žije kvakoš noční rozptýleně na celém území, pravidelně hnízdí od dubna do července. Na přelomu září a října odlétá zimovat do Afriky, odkud se vrací obvykle začátkem dubna.
Fotografováno ve dnech 19. a 20. 8. 2020, 25. 10. 2020, 26. 5. a 3. 6. 2021 (Česko, Praha, PR V Pískovně).