Syn.: Indigofera depressa Thunb., Ulex capensis L., Mundia spinosa (L.) DC., Nylandtia spinosa (L.) Dumort., Polygala spinosa L., Polygala viminea Houtt. ex DC.
Čeleď: Polygalaceae Hoffmanns. et Link – vítodovité
Rozšíření: Areál se táhne jihoafrickými provinciemi Northern, Western a Eastern Cape.
Ekologie: Roste na písčitých nebo mělkých kamenitých půdách, často na dunách podél pobřeží. Lokality se nacházejí převážně v územích se zimními srážkami, od hladiny moře až do vyšších horských poloh.
Popis: Nízký, většinou rozkladitý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky 1 m; větvičky jsou krátké, zakončené kolci. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, eliptické až vejčité, 3–7 mm dlouhé a 2–3 mm široké. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou téměř přisedlé, jsou až 5 mm dlouhé, souměrné, růžovofialové, řidčeji bílé; kališních lístků je 5, volných, 3 vnější jsou vejčité, 1–2 mm dlouhé, 2 vnitřní jsou zveličené, eliptické a tvoří korunovitě zbarvená křídla; korunní lístky jsou 3, dolní korunní lístek je kýlovitý a na konci třásnitý, 2 postranní jsou úzké, přibližně stejně dlouhé jako dolní; tyčinek je 7; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je lesklá, žlutá, za plné zralosti svítivě červená bobule o průměru asi 8 mm; obsahuje 1–2 semena.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Plody jsou jedlé, obsahují hodně vitaminu C a jsou oblíbenou potravou želv rytířských (Chersina angulata). Rostlina byla ve značné oblibě v lidovém léčitelství: fermentované listy se žvýkaly proti nespavosti, zatímco nálev z natě se používal proti tuberkulóze, nachlazení, chřipce a jako hořký lék na podporu trávení. Z kořenů se zase získával prostředek proti malárii. V současné době se používá též jako meliorační dřevina ke stabilizaci písků.
Poznámka: Rod Muraltia patří k nejpočetnějším zástupcům čeledi vítodovitých. Jeho 119 druhů (POWO 2021) je rozšířeno na jihu a východě Afriky od Jihoafrické republiky po Tanzanii. Největší druhová diverzita se nachází v oblasti květenné říše Capensis (asi 101 druh), kde patří k taxonomicky nejsložitějším skupinám. Tento druh se – jako jeden z mála zástupců rodu – vyznačuje dužnatými plody, zatímco převážná většina ostatních má plody suché (tobolky).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).