OCOTEA OBTUSATA (Nees) Kosterm. – obaleň

Syn.: Agathophyllum obtusatum (Nees) Blume, Agathophyllum heteromorphum Blume, Laurus cupularis Lam., Mespilodaphne borbonica Meisn., Mespilodaphne heteromorpha (Blume) Meisn., Ocotea borbonica (Meisn.) Cordem., Ocotea cupularis sensu Cordem., Oreodaphne obtusata Nees
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Ocotea obtusata
Rozšíření: Roste pouze na Maskarénách, znám je z ostrovů Réunion a Mauricius.
Ekologie: Typický druh vlhkých deštných nebo monzunových lesů, provází především nejteplomilnější typy tamní vegetace, zejména v nižších nadmořských výškách, ale roste na dlouhém gradientu nadmořských výšek přibližně od 300 do 2000 m.
Ocotea obtusata
Popis: Stálezelený strom vysoký 3–10(–15) m; větvičky jsou krátce hnědě nebo šedě plstnaté, v dospělosti olysalé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, na líci leskle zelené, na rubu matné, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné nebo na okraji slabě zvlněné, na vrcholu obvykle zašpičatělé, při hlavní žilce jsou na spodní straně čepele v paždí dolních žilek obvykle s párem jamek; palisty chybí. Květenstvím je lata; květy mají miskovitě prohloubené květní lůžko; okvětí chybí; tyčinek jsou 3 kruhy; plodolist je jediný. Plodem je asi 2 cm dlouhá bobule, vyrůstající ze zdužnatělého lůžka; poněkud připomíná žalud.
Využití: Dřevo tohoto stromu je kvalitní a má využití v nábytkářství. Olej ze semen se používal ke svícení.
Ocotea obtusata
Ocotea obtusata
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 13. 9. 2008 (Réunion, St.-Philippe, rezervace Mare Longue) a 15. 9. 2008 (Forêt de Bébour).