Syn.: Oenanthe angulosa Griseb., Oenanthe incrassans Bory et Chaub., Oenanthe thracica Griseb., Phellandrium mathioli Bubani
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Subatlantsko-submediterránní druh. Roste v západní Evropě na sever po Nizozemsko a Britské ostrovy, v Irsku zřejmě vyhynul. Ve Středozemí roste od Maroka a Portugalska až po Turecko, Levantu a Izrael, také na Krymu, v Gruzii a Ázerbájdžánu. Z Německa a Švédska existují údaje o zavlečení, druhotný výskyt je hlášen i z Kalifornie.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, kolem pramenů, ale i v příkopech podél cest, většinou na osluněných místech. Vystupuje do nadmořské výšky asi 900 m.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 40–100 cm; kořeny jsou hlízovitě ztloustlé, vřetenovité až vejcovité, 2–3 cm dlouhé; lodyha je přímá, plná, rýhovaná, větvená. Přízemní listy jsou v obrysu trojúhelníkovité, 2–3krát zpeřené, 10–20 cm dlouhé, úkrojky posledního řádu jsou vejčité až kopinaté, 0,7–1,2 cm dlouhé a 4–8 mm široké; lodyžní listy jsou jednoduše zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, 4–12 cm dlouhé a 2–4 mm široké. Květenství je terminální složený okolík s 6–12 paprsky 1,5–2 cm dlouhými; obal tvoří obvykle 1–2 listeny; listeny obalíčku jsou početné; okolíčky jsou víceméně ploché, tvoří 30–60 květů, střední jsou obvykle oboupohlavné, vnější samčí; kalich je drobný, špičatý; korunní lístky jsou, asi 1,6 mm dlouhé, bílé, u okrajových květů poněkud paprskující; semeník je spodní, čnělky jsou přímé, 1,3–2,5 mm dlouhé. Plody jsou dvounažky 2–3 mm dlouhé, vytrvalými čnělkami dosahujícími 2/3 délky plodů.
Fotografováno dne 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor).