OLEARIA ARBORESCENS (G. Forst.) Cockayne et Laing

Syn.: Aster arborescens Kuntze, Aster populifolius (Colenso) Kuntze, Aster suborbiculatus (Colenso) Kuntze, Dectis arborescens Raf., Eurybia alpina Lindl. et Paxton, Eurybia nitida Hook. f., Olearia erythropappa Colenso, Olearia multiflora Colenso, Olearia nitida (Hook. f.) Hook. f., Olearia populifolia Colenso, Olearia suborbiculata Colenso, Shawia alpina (Hook. f.) Sch. Bip., Shawia arborescens Raoul, Solidago arborescens G. Forst., Steiractis arborescens DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Olearia arborescens

Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, rovněž na Stewartově ostrově.

Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech a křovinaté vegetaci, v pásmu od nížin až do hor. Kvete od října do ledna.

Olearia arborescens

Popis: Morfologicky poměrně dosti variabilní keř nebo až malý strom dosahující výšky 100–400 cm, s větvemi v průřezu hranatými. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické až široce vejčité, někdy dokonce až skoro okrouhlé, 4–8(–9) cm dlouhé a 2–4(–5) cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené nebo i srdčité, po okraji zvlněné až chobotnaté či mělce zubaté, na vrcholu špičaté, na líci lysé, lesklé, na rubu našedle plstnaté. Úbory vyrůstají v poměrně velkých chocholících, úbory dosahují až 15 mm v průměru; zákrovní listeny jsou podlouhle eliptické, vnější chlupaté, vnitřní lysé, jen na špičce a okraji chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou bílé, trubkovité květy jsou nažloutlé. Plodem je nažka až 2 mm dlouhá, s chmýrem až 5 mm dlouhým, bělavým nebo i načervenalým.

Poznámka: K rodu je v současnosti započítáváno 157 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v Austrálii, na Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu.
Johann G. Olearius (1635–1711), na nějž odkazuje rodové jméno, byl německý teolog a přírodovědec.

Olearia arborescens
Olearia arborescens
Olearia arborescens

Fotografoval Mário Duchoň, dne 21. 12. 2017 (Nový Zéland, South Island).