OPUNTIA BASILARIS Engelm. et J. M. Bigelow – opuncie

Syn.: Opuntia basilaris var. brachyclada (Griffiths) Munz, Opuntia brachyclada Griffiths, Opuntia whitneyana E. M. Baxter
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Opuntia basilaris

Rozšíření: Druh jihozápadu Severní Ameriky, vyskytuje se v USA (v jihovýchodní Kalifornii, Nevadě, Utahu a v západní Arizoně) a v severním Mexiku (Sonora). V areálu se rozlišují 3–4 variety.

Ekologie: Roste v Mohavské, Sonorské a Nevadské poušti, na suchých písčitých půdách a na skalnatých svazích, ve stepích, společenstvu chaparral, ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce; v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky 1800 m.

Opuntia basilaris

Popis: Křovitý kaktus tvořící trsy, vysoké až 40 cm, stonky mají články oddělené zaškrcením. Články jsou zploštělé, kopisťovité až široce vejčité nebo téměř okrouhlé, 5–22 × 2–14 cm velké, pokožka je sametově matná, s papilami nebo drobně pýřitá, vzácně lysá, modrozelená až žlutozelená, někdy purpurově naběhlá. Areoly po 4–16 jsou uspořádané v diagonálních řadách napříč středovými segmenty, jsou okrouhlé až eliptické, 3–5 × 3 mm velké, vlnaté bíle až hnědožlutě, většinou bez trnů; jehlicovité žluté trny 5–25 mm dlouhé jsou přítomné až po 8 u variety O. basilaris var. treleasei zpravidla na distálních areolách. Glochidie jsou početné, asi 3 mm dlouhé, žluté, červenohnědé až tmavohnědé. Květy mají průměr 5–7,5 cm, vnitřní okvětní lístky jsou 25–40 mm dlouhé, růžové až fuchsiové. Plody jsou 20–40 × 15–23 m velké, drobně pýřité, ve zralosti hnědožluté, s 24–76 areolami nesoucími glochidie (u var. treleasei i trny); semena jsou okrouhlá, o průměru asi 6 mm.

Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami CITES.

Poznámka: Varieta O. basilaris var. treleasei vyznačující se přítomností trnů na areolách, je někdy považována za samostatný druh.

Opuntia basilaris
Opuntia basilaris
Opuntia basilaris

Fotografováno dne 5. 9. 2014 (USA, Kalifornie, NP Joshua Tree).