OWENIA VERNICOSA F. Muell.

Syn.: Owenia capitis-yorki Domin
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Owenia vernicosa

Rozšíření: Severoaustralský druh s areálem táhnoucím se od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria a jihozápadní pobřeží Carpentarského zálivu až na sever queenslandského Yorského poloostrova.

Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci, v savaně, v kapinicových a blahovičníkových porostech. Kvete od října do listopadu.

Owenia vernicosa

Popis: Menší dvoudomý strom dosahující výšky okolo 7 m, s borkou tmavě šedou až hnědou, odlupčivou. Listy jsou řapíkaté, 25–35 cm dlouhé, sudozpeřené, se 7–15 jařmy lístků, které jsou kopinaté, 7–10 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi nesouměrně, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, lysé. Květenství je latnaté, 8–25 cm dlouhé, kališní lístky jsou okrouhlé, asi 1 mm dlouhé, korunní lístky eliptické, asi 2 mm dlouhé, bělavé. Plodem je nachová peckovice dorůstající v průměru 3–4 cm.

Využití: Domorodí Australané připravovali z vnitřní kůry tohoto stromu rybí jed, ale i účinný antiseptický prostředek na otevřené rány.

Poznámka: Rod Owenia čítá pět druhů (POWO 2024), všechny pocházejí z Austrálie. Richard Owen (1804–92), na nějž upomíná, byl britský přírodovědec, kritik evoluční teorie Charlese Darwina a první ředitel Přírodovědného oddělení Britského muzea.
Čeleď zederachovitých (Meliaceae) v současnosti zahrnuje 58 rodů, které se vyskytují především v tropech a subtropech. Z Austrálie je z této čeledě uváděno 13 rodů, kromě rodu Owenia tu najdeme například zástupce rodů Epicharis, Synoum, Vavaea či Xylocarpus, ale také třeba ještě nepůvodní druh Azadirachta indica a další.

Owenia vernicosa
Owenia vernicosa
Owenia vernicosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, region Victoria Bonaparte, Judbarra / Gregory National Park).