Syn.: Caltha camtschatica Spreng., Caltha glacialis Spreng., Caltha kamchatica (DC.) Spreng., Ficaria glacialis Fisch. ex DC., Oxygraphis glacialis (Fisch. ex DC.) Bunge, Ranunculus camtschaticus Steud., Ranunculus kamchaticus DC.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Druh roste v horách střední a východní Asie, jeho areál se táhne od severní Indie, Nepálu a Bhútánu přes Tibet a Sin-ťiang až do západočínských provincií Čching-chaj, Jün-nan, S’-čchuan, Šen-si a Kan-su, zasahuje také do Kazachstánu a Mongolska, na ruském Dálném východě se objevuje i na Kamčatce, přes Aleutské ostrovy proniká až na Aljašku.
Ekologie: Roste na alpínských loukách, na vlhkých skalnatých svazích a hřebenech, v řídké vegetaci tundry, na suťových polích, v mrazových kotlinách, na březích potoků, méně často i na jílovitých bahnitých stanovištích; na Aljašce od blízkosti hladiny moře do výšky 1260 m, ve východní Asii do 5100 m. Kvete od dubna do září.
Popis: Vytrvalá lysá bylina se stonkem zhruba 2 cm dlouhým, lysým, v době plodu se prodlužujícím až na 10 cm. Listy (5–10) jsou uspořádané v přízemní růžici, řapík je dlouhý 1–8 cm, čepele jsou vejčité až obvejčité nebo eliptické, 0,5–3 cm dlouhé i široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo vroubkované, na vrcholu tupé. Květy vyrůstají jednotlivě, mají průměr 1,5–3 cm, 5 široce vejčitých až oválných kališních lístků je 3–5 mm dlouhých; korunních lístků je 12–19, podlouhlých nebo obkopinatých, na bázi zúžených, žluté barvy, 7–12 mm dlouhých; tyčinky četné se širokými plochými prašníky. Plody jsou nažky o délce 2–3 mm, uspořádané v téměř kulovitém souplodí o průměru 1 cm.
Poznámka: K rodu Oxygraphis je v současnosti započítáváno sedm druhů (POWO 2024).
Fotografováno dne 1. 5. 2016 (Čína, Tibet, sedlo La Ghen La).