Syn.: Combretum indicum (L.) Jongkind, Kleinia quadricolor Crantz, Mekistus sinensis Lour. ex B. A. Gomes, Quisqualis ebracteata P. Beauv., Quisqualis glabra Burm. f., Quisqualis grandiflora Miq., Quisqualis indica L., Quisqualis longiflora C. Presl, Quisqualis loureiroi G. Don, Quisqualis madagascariensis Bojer, nom. inval., Quisqualis obovata Schumach. et Thonn., Quisqualis pubescens Burm. f., Quisqualis sinensis Lindl., Quisqualis spinosa Blanco, Quisqualis villosa Roxb.
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Combretum indicum
Rozšíření: Druh pochází z jižní a jihovýchodní Asie, areál se táhne od Indie a Barmy přes jižní Čínu, Tchaj-wan a Indočínu až do Indonésie, na Filipíny a Papuu-Novou Guineu, vyskytuje se i na pobřeží východní Afriky a pacifických ostrovech. Jako okrasná dřevina je pěstován v tropech celého světa, např. v Africe a ve Střední i Jižní Americe.
Ekologie: Vyskytuje se v tropických deštných lesích a křovinách, kde se popíná po okolní vegetaci. Roste i v říčních údolích, na náspech podél cest a silnic i na horských svazích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Květy mají zajímavou biologii opylování a během kvetení mění barvu i polohu v květenství, nejmladší květy jsou čistě bílé, nejstarší purpurové.
Combretum indicum
Popis: Liána až 8 m dlouhá, na bázi dřevnatá, s větvemi hnědožlutě chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíky 5–9 mm dlouhé, po opadu listu se zbylá báze řapíku změní v trn; listové čepele jsou podlouhle eliptické, 5–18 cm dlouhé a 2,5–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, se 7–8 páry vedlejších žilek, lysé nebo řídce chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, chocholičnaté, až 12 cm dlouhé; listeny jsou opadavé, čárkovité až vejčité, 3–12 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, vonné, 5četné, 3–9 cm dlouhé; úzce válcovitá kališní trubka je až 9 cm dlouhá, ve spodní části je srostlá se semeníkem, v horní části zakončená 5cípy; korunní lístky jsou bílé, růžové až červené, 10–24 mm dlouhé; 10 tyčinek ve dvou řadách je zanořeno v kališní trubce, případně jsou jen nepatrně z koruny vyniklé; semeník obsahuje 2–4 vajíčka, čnělka je částečně přirostlá k receptákulu. Plody jsou suché, kožovité, podlouhlé, v mládí červené, ve zralosti hnědé, obsahují jediné semeno. Druh je velice variabilní ve vzhledu a velikosti listů i květů.
Využití: Jde o rostlinu s mnohostranným využitím při tvorbě tropických zahrad – je vhodná na popnutí besídek a pergol, či pro pokrytí nevzhledných zdí a konstrukcí, v přímořských resortech je občas využívána i na ozelenění zdí bungalovů, protože hoteloví hosté ocení pohled na zajímavé květy, které lákají mnoho hmyzu. V lidové medicíně jsou kořeny a plody používány jako prostředek proti střevním parazitům.
Poznámka: Dříve býval tento druh řazen k rodu Quisqualis (hranoplod), v současné taxonomii byl na základě fylogenetických analýz vřazen do rodu Combretum.
Combretum indicum
Combretum indicum
Combretum indicum
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, ostrov Ko Lanta) a v lednu 2012 (Thajsko, Ayutthaya).