Syn.: Lecontea farinosa Baker, Paederia grevei Drake
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara. Kromě nominátního poddruhu, který je rozšířen téměř po celém ostrově, je na severu Madagaskaru rozlišována ještě P. f. subsp. rosea.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých i suchých lesích, v křovinách, na březích vodních toků i kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Popis: Dřevitá liána s lodyhou až několik metrů dlouhou, v průřezu okrouhlou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 8–15 cm dlouhé a 7–10 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu hrotité, chlupaté až bíle plstnaté. Květenství je úžlabní, vrcholičnaté, stopkaté; listeny jsou 5–25 mm dlouhé, plstnaté; květy jsou oboupohlavné; kališní cípy jsou šídlovité, 4,5–15 mm dlouhé, vytrvávající, vzpřímené, později i zvlněné; korunní trubka je štíhlá, 35–50 mm dlouhá, někdy vně červeně naběhlá, korunní cípy jsou obvejčité až okrouhlé, nažloutlé, na okraji zvlněné, chlupaté. Plodem je vejcovitá peckovice, 10–12 mm dlouhá, lysá.
Poznámka: Rod Paederia zahrnuje asi 33 druhů vyskytujících se v tropické Africe, na Madagaskaru, v jižní i východní Asii, ve Střední a Jižní Americe.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).