PAEDEROTA LUTEA Scop. – rozrazilec žlutý

Syn.: Bonarota chamaedrifolia Scop., Paederota ageria L., Paederota urticiifolia Brign., Paederota zannichellii Brign., Veronica lutea (Scop.) Wettst., Wulfenia ageria Sm., Wulfenia lutea (Scop.) Host
Česká jména: rozrazilec (Nauman 1946)
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Paederota lutea

Rozšíření: Druh jižní části Východních Alp, vyskytuje se v rakouských Korutanech, na severovýchodě Itálie a ve Slovinsku.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, ve skalních štěrbinách, na vápenci, v pásmu od hor až do alpínského stupně. Kvete od června do července.

Paederota lutea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami vystoupavými až přímými, 10–30 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné, kopinaté až úzce vejčité, s více než 10 zuby po každé straně listu, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, hroznovité; kalich je 5cípý; koruna je 10–15 mm dlouhá, žlutá, 2pyská, horní pysk je vejčitý, přímý, dolní pysk je 3laločný; tyčinky jsou 2, obvykle kratší než koruna. Plodem je tobolka.

Záměny: V jižních Alpách se vyskytuje také příbuzný rozrazilec Buonarotův (Paederota bonarota), jehož květy jsou modré a listy menší, nanejvýše s 9 zuby po každé straně listu.

Paederota lutea
Paederota lutea
Paederota lutea
Paederota lutea

Fotografovali Ladislav Hoskovec a Radim Cibulka, dne 4. 9. 2005 a v červenci 2018 (Slovinsko, Julské Alpy, okolí Triglavu).