Syn.: Papaver setigerum DC., Papaver somniferum f. setigerum (DC.) Rouy et Foucaud, Papaver somniferum var. setigerum (DC.) Boiss.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Západomediteránní poddruh a pravděpodobně i planý předek pěstovaného máku setého pravého (Papaver somniferum subsp. somniferum). Vyskytuje se v oblasti od Portugalska až po jižní Itálii, rovněž v severozápadní Africe, je uváděn také z Kanárských ostrovů a Madeiry.
Ekologie: Roste jako plevel na zemědělsky využívaných plochách, také na ruderálních stanovištích, skládkách, ale i na přímořských plážích. Kvete od března do srpna.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 15–100(–150) cm dlouhou, šedozelenou. Dolní listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité, pilovité až zubaté, horní jsou přisedlé až poloobjímavé, zubaté až peřenoklané, po okraji osinaté. Kališní lístky jsou obvykle alespoň řídce štětinaté, namodrale ojíněné, korunní lístky jsou 2–8 cm dlouhé, bílé až nafialovělé, na bázi většinou tmavější; nitky tyčinek jsou čárkovité až kyjovité, fialové, bliznových laloků je 5–8. Makovice jsou 2–5 cm dlouhé a 2–4 cm široké.
Záměny: Od nominátního poddruhu máku setého (P. s. subsp. somniferum) lze tento poddruh nejsnáze odlišit podle menšího počtu bliznových laloků (je jich nejvýše 8) a podle sytě fialových nitek tyčinek (u nominátního poddruhu jsou světlejší). Zároveň je na planém poddruhu vždy patrné přinejmenším řídké štětinaté odění na kališních lístcích i na okraji listů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 4. 2017 (Portugalsko, Vila Nova de Milfontes, Praia do Malhão).