Syn.: Penstemon ellipticus J. M. Coult. et Fisher
Česká jména: dračík (Mareček 1999)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve Skalistých horách v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta, v USA roste ve státech Washington, Idaho, Montana a Wyoming.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých a kamenitých svazích a v trávnících subalpinského až alpínského stupně, v nadmořských výškách 1200–2600 m.
Popis: Vytrvalá stálezelená bylina až polokeř tvořící řídké trsy; stonky větvené, plazivé, na bázi dřevnatějící, 5–15 cm vysoké, odstále chlupaté. Listy jsou vstřícné, na nekvetoucích výhoncích krátce řapíkaté, tlusté, kožovité, eliptické až vejčité, 1–2,5 cm dlouhé, celokrajné nebo oddáleně mělce zubaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé; listy na kvetoucích výhonech jsou nečetné, přisedlé, vejčité, obvykle delší než 1 cm. Květenství je hustý koncový hrozen tvořený 2–4 páry květů; květní stopky jsou žláznaté; kalich je 8–15 mm dlouhý, 5zubý, lepkavě žláznatě chlupatý, zuby jsou úzce kopinaté až čárkovité; koruna je pyskatá, 2,5–4 mm dlouhá, světle nachová až sytě levandulově modrá, vně lysá, na vnitřní straně dolního pysku bíle chlupatá; fertilní tyčinky jsou 4, s bíle vlnatými prašníky, staminodium je kratší než tyčinky, téměř po celé délce žlutě chlupaté; semeník je svrchní. Plodem je 8–11 mm dlouhá tobolka; semena jsou 2–2,5 mm dlouhá, úzce křídlatá.
Poznámka: Druh Penstemon davidsonii tvoří asi 4 odchylné typy, které jsou v současnosti hodnoceny na úrovni variet. Var. ellipticus je typická pro Skalisté hory na pomezí Kanady a Spojených států, zatímco ostatní rostou především v pobřežním pásmu od Britské Kolumbie po severní Kalifornii.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Banff NP, Sentinell Pass).