Syn.: Crusea glaucescens E. Mey. ex Harv., nom. inval., Crusea lanceolata E. Mey. ex Hochst., nom. inval., Crusea variabilis E. Mey. ex Harv., nom. inval., Declieuxia prunelloides Klotzsch, Diotocarpus prunelloides (Klotzsch) Hochst., Pentanisia glaucescens Harv., Pentanisia longisepala K. Krause, Pentanisia variabilis Harv.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Druh tropické jižní a snad i východní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, rovněž v Lesothu, Svazijsku a jižním Mosambiku, bývá však uváděn i z Tanzanie a jihovýchodního Zairu. Druh byl popsán z jižní Afriky. Kromě poddruhu nominátního je rozlišován ještě poddruh Pentanisia prunelloides subsp. latifolia.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, na kamenitých a skalnatých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od srpna do ledna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou (častější u subsp. latifolia) až přímou (obvyklá u nominátního poddruhu), 7–60 cm dlouhou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, tvarově variabilní, eliptické, vejčité až skoro okrouhlé (u subsp. latifolia), 13–85 mm dlouhé a 2–35 mm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, na vrcholu tupé nebo špičaté, většinou chlupaté, někdy olysalé; palisty jsou 3–7 mm dlouhé a až 2,5 mm široké. Květenství je terminální, hlávkaté až klasnaté, až 7 cm dlouhé a asi 4 cm široké; květy jsou oboupohlavné, kalich je asi 1 mm dlouhý, chlupatý, 5cípý, cípy jsou nestejné, 1–2 jsou větší, 3–12 mm dlouhé, ostatní jsou drobné; koruna je řepicovitá, modrá až nafialovělá, korunní trubka je 11–18 mm dlouhá, vně chlupatá, korunní cípy jsou 2,5–5 mm dlouhé. Plod je 2,5–4,5 mm dlouhý, černý.
Využití: Uplatňuje se v africké tradiční medicíně.
Poznámka: Rod Pentanisia v současnosti zahrnuje 19 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe a na Madagaskaru.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock) a 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).