Syn.: Asclepias forsskalii Schult., nom. illeg., Asclepias nivalis J. F. Gmel., Asclepias nivea Forssk., nom. illeg., Pentarrhinum fasciculatum K. Schum.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh zřejmě roste na dosti velkém území tropické Afriky i Asie. V Africe je znám ze subsaharské oblasti od Senegalu po Benin a ve východní části kontinentu od Súdánu po Tanzanii, dále také na Madagaskaru. V Asii byl zaznamenán od Sinajského poloostrova a Izraele přes celý Arabský poloostrov, dále v jižním Íránu, Pákistánu a v Indii, dokonce i na Srí Lance. Informace o areálu jsou však ovlivněny nomenklatorickými problémy, z nichž dílem vyplývá i neujasněná taxonomie.
Ekologie: Nejčastěji roste v řídkých křovinách na chudých písčitých i jílovitých půdách, velmi často v porostech akácií nebo jiných suchomilných dřevin. Vystupuje do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Vytrvalá ovíjivá bylinná liána s tenkými lodyhami až 2(–5) m dlouhými; rostliny jsou téměř lysé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhlé, (1–)1,5–3,5 cm dlouhé a 0,2–1,5(–2) cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu hrotité. Květenství jsou stopkaté úžlabní okolíky tvořené 2–3(–6) pětičetnými květy; kalich je na bázi krátce srostlý, cípy jsou čárkovité, 3–4 mm dlouhé, chlupaté; koruna je zvonkovitá, žlutavá, zelenavá nebo hnědavá, velmi úzké cípy, které vyrůstají z rozšířené báze, jsou zatočené ve směru hodinových ručiček a pentlicovitě zkroucené, 6–7 mm dlouhé; tyčinek je 5, vytvářejí koronu s 2,5 mm dlouhými celistvými nebo dvouklanými cípy; plodolisty jsou 2, víceméně volné, v době květu srostlé na vrcholu čnělky, blizna je hlavatá, vyniklá. Plody jsou protáhle vejcovité, zašpičatělé 4,5–6 cm dlouhé měchýřky; semena jsou drobná, s chomáčkem bílých chlupů na vrcholku.
Využití: Mladé plody se konzumují jako zelenina. Kořeny se v Indii v lidovém léčitelství používají jako prostředek při léčbě kapavky.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23., 25. 9. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Misfat a wádí Ash Shuwaymiyah, a gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).