Syn.: Peperomia amplexicaulis var. magnoliaefolia (Jacq.) Griseb., Peperomia spathulifolia Small, Piper magnoliifolium Jacq., Rhynchophorum spathulifolium (Small) Small
Česká jména: pepřinec (Presl 1846)
Čeleď: Piperaceae Giseke – pepřovníkovité
Rozšíření: Neotropický druh s areálem sahajícím od jižní Floridy, Antil a Střední Ameriky až po amazonskou část Peru, Guyany a východní Brazílii.
Ekologie: Roste epifyticky nebo i terestricky ve vlhkých tropických lesích, objevuje se na skalnatých svazích.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 10–50 cm dlouhou, větvenou, v uzlinách kořenující, lysou, zelenou, někdy pokrytou červenými skvrnkami. Listy jsou střídavé, řapík je 1–7 cm dlouhý, lysý, čepel je eliptická až obvejčitá, 4,5–14 cm dlouhá a 2,5–6 cm široká, dužnatá, lysá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená nebo tupá, někdy mělce vykrojená či dokonce špičatá, suché listy mají výraznou libečkovou vůni. Květenství je terminální, přímé, klasnaté, jeho stopka je 1–8 cm dlouhá, lysá, zelená až narůžovělá, klas je až 18 cm dlouhý, zelenavý, bělavý či nažloutlý; listeny jsou zaokrouhlené, dosahují v průměru 5–7 mm; květy jsou drobné, přisedlé, tyčinky jsou 2, čnělka 1. Plody jsou skoro kulovité, vrásčité, červenohnědé až načernalé, zúžené do zobánku, který je na vrcholu jen slabě hákovitě zahnutý.
Záměny: Tento druh bývá velice často zaměňován za rovněž neotropický pepřinec Peperomia obtusifolia. Někteří autoři botanické literatury tyto dva taxony dokonce spojují do taxonu jediného, většinou jsou však klasifikovány samostatně. Morfologické rozdíly jsou poměrně minuciózní, avšak přeci jen postřehnutelné: P. magnoliifolia má řapíky lysé a čepele dužnaté, řapíky u P. obtusifolia jsou jemně chlupaté, čepele spíše kožovité; listeny u P. obtusifolia dosahují průměru jen 2–4 mm, u P. magnoliifolia 5–7 mm; rozdílný je i tvar plodu: u P. obtusifolia je spíše elipsoidní, náhle zúžený do štíhlého zobánku, který je na vrcholu výrazně hákovitě zahrnutý, naproti tomu P. magnoliifolia má plod spíše kulovitý, do zobánku se zužuje postupně, ten je navíc jen slabě zahnutý. Rozdíly prokazují i chromozomální analýzy.
Poznámka: Rod Peperomia je velmi početný, zahrnuje přes 1100 druhů, které se vyskytují v subtropických a tropických oblastech celého světa.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).