Syn.: Polygonum amphibium L., Polygonum salicifolium Schur
Česká jména: rdesen obojživelný (Presl 1819, Sloboda 1852), broskovec obojživelný (Opiz 1852), rdesno obojživelné (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: stavokřev vodní (Reuss 1853), rdesno obojživelné (Dostál 1950), horčiak obojživelný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rozšíření: Roste po celé severní polokouli s převahou v chladnějších pásmech, v teplejších oblastech pouze v horách.
U nás roste roztroušeně po celém území, s výjimkou nejvyšších pohoří, kde se objevuje pouze v nižších polohách.
Ekologie: Vodní rostliny rostou na klidných vodních plochách, častěji v rybničních oblastech, nivách řek, ale i jinde. Suchozemské rostliny rostou při krajích komunikací, na náspech, úhorech, polích, jsou častější v nížinách.
Popis: Vytrvalá obojživelná bylina (suchozemská i vodní rostlina). Vodní rostliny jsou až 3 m dlouhé, kořenující na dně, lodyhy vzplývají pod hladinou. Na hladině vzplývající listy mají až 12 cm dlouhou podlouhle kopinatou čepel na bázi srdčitou a řapík do 5 cm délky. Květenství rozkvétá nad hladinou od června do srpna.
Suchozemská rostlina má vystoupavou lodyhu dosahující 50 cm délky. Listy podobné až totožné s vodními rostlinami. Rostliny suchozemské jsou většinou bez květenství, sterilní.
Poznámka: Oba morfotypy (vodní i suchozemský) jsou dosti odlišné, mezi oběma však existují plynulé přechody.
Fotografovali Petr Krása, dne 5. 7. 2004 (vodní morfotyp: Česko, Sokolovsko, Rychnovský rybník); Karel Bergmann, dne 10. 8. 2013 (suchozemský morfotyp: Kanada, Alberta, Kinivik Slough).