Syn.: Dianthus nanteuilii Burnat, Kohlrauschia nanteuilii (Burnat) P. W. Ball et Heywood, Tunica nanteuilii (Burnat) Rouy et Foucaud, Tunica nanteuilii (Burnat) Gürke, Tunica prolifera var. nanteuilii (Burnat) Briq., Tunica prolifera subsp. nanteuilii (Burnat) Graebn.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v západní Evropě a severozápadní Africe, v oblasti od Kanárských ostrovů a Madeiry přes Maroko, Pyrenejský poloostrov a Francii až do Velké Británie. Byl zavlečen rovněž do mnoha dalších oblastí světa, druhotně se objevuje v americké Kalifornii i argentinské Pampě, v Japonsku i jihovýchodní Austrálii.
Ekologie: Roste na sušších kamenitých a skalnatých stanovištích, často též na lokalitách ovlivňovaných lidskou činností, v městských trávnících i podél cest.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, (20–)30(–52) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, většinou chlupatou. Listy jsou vstřícné, listová pochva je (2–)3–4 mm dlouhá, její délka je 1,5–2krát větší než její šířka, listová čepel je čárkovitá, 10–25 mm dlouhá, se 3 žilkami. Květenství je terminální, hlávkaté; podkališní listence a listeny obklopují květy, jsou široce vejčité, blanité, nahnědlé, na vrcholu hrotité nebo tupé; kališní lístky jsou (5–)10–12 mm dlouhé; korunní lístky jsou růžové až nachově naběhlé, s 1–3 temněji zbarvenými žilkami, nehetnaté, na vrcholu vykrojené až obsrdčité. Plodem je tobolka.
Poznámka: K rodu Petrorhagia je v současnosti započítáváno zhruba 20 druhů, které pocházejí z Evropy, severní Afriky, jihozápadní a centrální Asie, druhotně se rozšířily i do dalších oblastí světa.
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 20. a 30. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pohoří Teno).