Syn.: Olea angustifolia (L.) Salisb., Phillyrea benitoi Sennen, Phillyrea brachiata (Aiton) Stokes, Phillyrea conferta Stokes, Phillyrea emporitana Sennen, Phillyrea lanceolata (Aiton) Steud., Phillyrea lowei DC., Phillyrea mandonis Sennen, Phillyrea minor Zumagl., Phillyrea mixta Sennen, Phillyrea rosmarinifolia Mill.
Česká jména: jamovec (Presl 1846)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Rozšíření: Západní a střední Mediterán – od atlantického pobřeží Portugalska přes Španělsko, Baleáry, Korsiku a Sardinii až po severozápadní Afriku, jižní Francii, Itálii a Chorvatsko.
Ekologie: Významný druh mediteránních xerofilních křovinatých společenstev a písčin, roste v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m, společně například s druhy Arbutus unedo, Daphne gnidium, Myrtus communis, Phillyrea latifolia, Pistacia lentiscus, Quercus coccifera, Rhamnus alaternus aj. Kvete od března do května.
Popis: Stálezelený keř, 1–3(–4) m vysoký, bohatě větvený, s letorosty lysými nebo jen vzácně chlupatými. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, úzce kopinaté až eliptické, (20–)30–80(–87) mm dlouhé a 3–12 mm široké, celokrajné nebo někdy v horní polovině oddáleně zubaté, na vrcholu špičaté, lysé, sekundární žilnatina je jen nevýrazná. Květenství je axilární, hroznovité, kalich je zvonkovitý, čtyřcípý, 0,8–1,8 mm dlouhý, koruna dosahuje průměru 2,7–4,2 mm, je zelenobílá. Plodem je modročerná peckovice o průměru 4–6,6 mm.
Využití: Obsahuje třísloviny, používá se k činění kůží. Vysazuje se i jako okrasný keř.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2015 (Portugalsko, Praia do Malhão).