Syn.: Armeria subulata (L.) Kuntze, Phlox aristata G. Lodd., Phlox brittonii Small, Phlox setacea L.
Česká jména: plamenka šídlovitá (Kubát 2002)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Pochází z východní části Severní Ameriky, původní areál se táhne od státu New York přes Pensylvánii, Ohio a Virginii až do Kentucky a Severní Karoliny. Druhotně proniká západně až do povodí řeky Mississippi, do Minnesoty, Arkansasu a Louisiany, nepůvodní je rovněž v Nové Anglii. Občas zplaňuje také v Evropě.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na písčinách, ale také na stanovištích dotčených lidskou činností, v okolí lidských sídel. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, trsnatá, s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 5–15 cm dlouhou, od báze větvenou, olistěnou, jemně chlupatou až olysalou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až šídlovité, 10–20 mm dlouhé a asi 5 mm široké, po okraji brvité, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v řídkých, 2–4květých vidlanech; kalich je 8–9 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou kopinaté až šídlovité, koruna je řepicovitá, 16–20 mm široká, bílá, růžová nebo nafialovělá, s tmavější kresbou nebo skvrnkou v ústí korunní trubky, cípy jsou klínovité, na vrcholu vykrojené. Plodem je obvejcovitá tobolka, až 4,5 mm dlouhá.
Využití: Ve střední Evropě se vysazuje v zahradách jako okrasná trvalka, pěstuje se především jako skalnička, objevuje se však také v záhonech a na hrobech. V kultuře najdeme plamenku šídlovitou v řadě kultivarů, které se odlišují především barvou květů.
Fotografováno dne 1. 6. 2021 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).