Syn.: Phoenix atlantidis A. Chev.
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Endemit Kapverd. Původní výskyt je omezen na ploché ostrovy (Sal, Boavista, Maio, Santiago a Santa Luzia). Jediná původní palma Kapverdských ostrovů.
Ekologie: Okraje koryt periodických vodních toků (wádí). V současné době znám povětšinou pouze v malých koloniích, rozsáhlejší porosty jsou velmi vzácné.
Popis: Dvoudomá stromová palma; kmeny vyrůstají zpravidla trsovitě po 2–6, jsou nevětvené, 5–15 m vysoké, pokryté bázemi řapíků odumřelých listů. Listy tvoří chochol na vrcholu kmenů, jsou zpeřené, 2–3 m dlouhé, s mnoha úzkými úkrojky. Květenství je latovité, samčí květy mají zašpičatělé okvětní lístky. Plody jsou růžové peckovice, asi 2 cm dlouhé a 1 cm široké, sladké, s jedinou peckou, ale dužnina je tenká.
Využití: Listy i plody byly využívány jako krmivo pro dobytek, kromě toho poměrně chutné plody byly konzumovány jako ovoce. Z listů se nadto vyráběly košíky.
Poznámka: Blízce příbuzný druh pravému datlovníku (Phoenix dactylifera), za jehož vnitrodruhový taxon byl považován řadou badatelů až donedávna; teprve studie pomocí moderních molekulárních metod prokázaly oprávněnost druhového hodnocení. Nejvýraznější morfologickou odlišností druhu Phoenix atlantica je jeho trsnatý vzrůst.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 12. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Sal, Murdeira).