PHORADENDRON TONDUZII Trel.

Syn.: Phoradendron cooperi Trel., Phoradendron dodgei Trel., Phoradendron multiflorum Trel., Phoradendron novae-helvetiae Trel.
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Phoradendron tonduzii

Rozšíření: Středoamerický areál se táhne od jižního Mexika po Panamu.

Ekologie: Epifytický poloparazit, provází otevřené světlé stálezelené lesy, občas roste i na soliterních stromech podél cest. Lokality leží v nadmořské výšce od 800 do 1600 m.

Phoradendron tonduzii

Popis: Vytrvalý, často nicí dvoudomý polokeř; větvičky jsou žlutavé, zprvu zploštělé a s dvěma rýhami, posléze oblé. Listy jsou vstřícné, úzce kopinaté a srpovitě zahnuté, 12–17(–20) cm dlouhé a (2–)2,5–4 cm široké, k bázi zúžené, celokrajné, špičaté; řapík je 5–8 mm dlouhý. Květenství jsou krátce stopkaté úžlabní klasy, často vyrůstají po několika; samčí květenství jsou 3–7 cm dlouhá, drobné květy jsou jednoobalné, 3–4četné, uspořádané až po 45 ve 4–8 přeslenech v paždí listenů, tyčinky mají 2 prašná pouzdra; samičí květenství jsou asi 3 cm dlouhá, s 3–4 přesleny květů uspořádaných po 7–10(–12), s voskovým okvětím a spodním semeníkem. Plodem je kulovitá bělavá nebo světle oranžová bobule asi 4 mm v průměru.

Phoradendron tonduzii
Phoradendron tonduzii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 3. 2014 (Panama, Sendero los Quetzales).