PHYLA NODIFLORA (L.) Greene

Syn.: Verbena nodiflora L., Blairia nodiflora (L.) Gaertn., Diototheca repens (Bertol.) Raf., Lantana larranagae Moldenke, Lantana repens Sessé et Moc., Lantana sarmentosa Spreng. ex C. B. Clarke, Lippia aegyptiaca Carrière, Lippia fruticosa (Mill.) K. Kenn. ex R. W. Sanders, Lippia incisa (Small) E. D. Schulz, Lippia litoralis Phil., Lippia nodiflora (L.) Michx., Lippia repens (Bertol.) Spreng., Lippia sarmentosa (Willd.) Spreng., Phyla chinensis Lour., Phyla fruticosa (Mill.) K. Kenn. ex Wunderlin et B. F. Hansen, Phyla incisa Small, Piarimula chinensis (Lour.) Raf., Platonia nodiflora (L.) Raf., Verbena capitata Forssk., Verbena cuneata Willd. ex Spreng., Verbena elliptica Willd. ex Spreng., Verbena fruticosa Mill., Verbena globiflora Nocca ex Spreng., Verbena lanata Willd. ex Walp., Verbena repens Bertol., Verbena sarmentosa Willd., Zappania nodiflora (L.) Lam., Zappania repens (Bertol.) Bertol., Zappania suberosa Spreng.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité

Phyla nodiflora

Rozšíření: Druh je původní v Severní Americe (jižní část USA) a Karibiku, naturalizovaný v mnoha tropických a subtropických oblastech světa (skoro celá Afrika, Kanárské ostrovy, Maskarény a Madagaskar, jižní i východní Asie, Austrálie a Oceánie, ale i jižní Evropa).

Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých písčitých nebo skalnatých oblastech. Adaptuje se na většinu typů půd, nejlépe prosperuje v propustných chudých nebo mírně úrodných vápencových půdách na plném slunci; v polostínu málo kvete. Roste na travnatých a narušených územích, kolem vodních ploch, v příkopech, na polích, kolem cest. Toleruje krátká období sucha.

Phyla nodiflora

Popis: Vytrvalá poléhavá bylina kořenující v uzlinách, větvené lodyhy dorůstají délky až 30(–90) cm, mohou být štětinaté, jemně chlupaté až téměř hladké. Rostlina je zelená s červeným nádechem nebo purpurovými odstíny v chladných zimách. Dorůstá výšky 3–8 cm, v květu až 15 cm. Listy jsou vstřícné, řapíky velmi krátké (2–8 mm) nebo chybí, čepele variabilní, v obrysu kopisťovité až obvejčité nebo eliptické, 1–7 × 0,6–2,5 cm, u báze klínovité, celokrajné, okrouhlé nebo tupé u vrcholu, ostře zubaté v horní části, variabilně štětinatě chlupaté až holé na obou stranách, masité. Květenství je axilární, na stopce 1–11 cm dlouhé. Hustě mnohokvětá, zpočátku téměř kulovitá hlávka se při kvetení válcovitě protahuje (1–2,5 × 0,5–1 cm). Jednotlivé květy bez stopky vyrůstají zpod fialových listenů. Kalich je 2 mm dlouhý, hluboce rozštěpený na dva laloky, koruna dlouhá 5–8 mm je bílá, růžová až purpurová, ústí často žluté, hrdlo růžovohnědé. Trubka se od kalichu slabě rozšiřuje, tvoří 4 laloky, nejnižší lalok je větší, 2klaný, tyčinky slabě vyčnívají, semeník je svrchní, 2pouzdrý, blizna kulovitá. Plodem je suchá peckovička asi 2 mm dlouhá, plochá až téměř kulovitá. Květy jsou nektarodárné pro mnoho druhů motýlů.

Phyla nodifloraPhyla nodiflora
Phyla nodiflora

Využití: Půdopokryvná rostlina pro plné slunce a polostín, zvláště k okrajům vodních ploch, vhodná i do závěsných košíků a jako hrnková rostlina, množí se řízky. V lidovém léčitelství Indie se používá při nachlazení a zánětech.

Phyla nodiflora
Phyla nodiflora

Fotografováno dne 24. 4. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, Erher).