Syn.: Cicca emblica (L.) Kurz, Diasperus emblica (L.) Kuntze, Dichelactina nodicaulis Hance, Emblica arborea Raf., Emblica officinalis Gaertn., Phyllanthus glomeratus Roxb. ex Wall., nom. inval., Phyllanthus mairei H. Lév., Phyllanthus mimosifolius Salisb., Phyllanthus taxifolius D. Don
Česká jména: smuteň (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Phyllanthaceae Martinov – smutňovité
Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Asie, kde roste od Pákistánu a Srí Lanky po jižní Čínu a Malajsii, také se vyskytuje v Indonésii, na Filipínách a na Tchaj-wanu.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené suché poloopadavé lesy nebo křoviny, přežívá i v kulturní krajině. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 2300 m.
Popis: Opadavý jednodomý strom vysoký 3–8(–23) m, kmen může mít až 50 cm v průměru; borka je hnědavá; hlavní větve jsou oblé, z nich vyrůstají zkrácené, hustě olistěné, hranaté, lysé, hnědavě chlupaté větvičky. Listy jsou dvouřadě uspořádané, kratičce řapíkaté, podlouhlé, 0,8–2,3 cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, na rubu světlejší, s 4–7 páry žilek, na bázi šikmo mělce srdčité, na okraji slabě podvinuté, na vrcholu uťaté až tupě špičaté, někdy hrotité. Květy skládají drobné svazečky, v nichž převažují samčí květy; samčí květy vyrůstají na 1–2,5 mm dlouhých stopkách, nesou 6 žlutých kališních lístků 1,2–2,5 mm dlouhých a 3 tyčinky; samičí květy mají stopky asi 0,5 mm dlouhé, 6 kališních lístků 1,6–2,5 mm dlouhých a vejcovitý semeník s 3 hluboce rozeklanými čnělkami. Plodem je kulovitá žlutavá peckovice dosahující 1–2,5 cm v průměru, mezokarp je dužnatý, endokarp je chrupavčitý, přirostlý k mezokarpu.
Využití: Plody jsou velmi kyselé, mají snad největší obsah vitamínu C mezi všemi rostlinami. Lze je konzumovat syrové, ale nakládají se i do slaného nebo olejového nálevu, případně se proslazují. V tradiční indické ayurvédské medicíně je tomuto druhu (nazývanému amla nebo amalaki) přisuzován velký význam. Snižuje obsah cholesterolu, má velmi příznivý účinek na trávící soustavu, játra, ale i na kůži a snižuje krevní tlak. Spolu s dalšími přípravky se používá při celkové očistě organismu.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21.–22. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).