PHYLLOPENTAS AUSTROORIENTALIS (Homolle et Verdc.) Kårehed et B. Bremer

Syn.: Pentas austroorientalis Homolle et Verdc.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Phyllopentas austroorientalis
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste ve východní části ostrova, v provinciích Antananarivo a Fianarantsoa. Z rodu Phyllopentas se na Madagaskaru vyskytuje asi 7 druhů, šest z nich je endemických.
Ekologie: Roste ve vyšších polohách vlhkých tropických lesů, v pásmu zhruba od 700 až do 1400 m n. m.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, někdy i chudě větvená, na bázi dřevnatějící, chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 7–13(–16) cm dlouhé, 3–4(–6) cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté, celokrajné, chlupaté. Palisty jsou drobné, kopinaté. Květenství je terminální, složené ze stažených vidlanů, kališní cípy jsou úzké, kopinaté, některé z nich jsou výrazně zvětšené, připomínají korunní lístek či list, jsou bělavé až namodralé, koruny jsou řepicovité, modré, chlupaté, prašníky modré, pestík bílý.
Poznámka: Ve velmi početné čeledi mořenovitých (Rubiaceae) se v několika tropických rodech objevují květy s neobvyklou morfologickou strukturou, s tzv. kalykofyly. Jde o to, že některé kališní cípy jsou bizarně zvětšeny v lupenité útvary, které připomínají spíše listy, ale často nápadně barevné, a přebírají tak funkci hlavních optických lákadel pro opylovače. Nemusí to být vyvinuto v každém květu, ale obvykle jen u několika květů v rámci bohatšího květenství. Tyto kalykofyty jsou známy u afrických a asijských druhů rodů Mussaenda a Pseudomussaenda, jihoasijského rodu Dunnia, ale i u amerických druhů rodů Calycophyllum a Warszewiczia.
Phyllopentas austroorientalis
Phyllopentas austroorientalis
Phyllopentas austroorientalis
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 30. 10. 2014 (Madagaskar, NP Ranomafana).