PHYTOLACCA ESCULENTA Van Houtte – líčidlo jedlé / líčidlovka jedlá

Syn: Phytolacca acinosa Roxb., Phytolacca pekinensis Hance, Pircunia esculenta Moq., Sarcoca acinosa (Roxb.) Skalický, Sarcoca esculenta (Van Houtte) Skalický
Česká jména: líčivka jedlá (Hejný et Slavík 1990), líčidlo jedlé (Kubát 2002)
Slovenská jména: líčidlovka jedlá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Phytolaccaceae R. Br. – líčidlovité

Phytolacca esculenta

Rozšíření: Areál druhu se táhne od severního Pákistánu přes severní Indii, Bhútán, Čínu a Koreu až do Japonska. Druhotně roste i v Evropě. V České republice se objevuje od 30. let dvacátého století.

Ekologie: Ve své domovině roste v lesních lemech, na horských svazích a v údolích, kolem cest, pěstuje se v okolí lidských sídel, v nadmořských výškách od 500 až do 3400 m. U nás dočasně zplaňuje na sídlištích, podél komunikací a na rumištích. Kvete od července do září.

Popis: Rostlina s mohutným kořenovým systémem a 50–200 cm vysokou lodyhou. Listy jsou široce vejčité až široce eliptické, na bázi se zužují v krátký křídlatý řapík. Květy bývají v přímých hroznech, které jsou 10–30 cm dlouhé. Bílé a za květu vytrvalé okvětní lístky jsou okrouhle eliptické, 3–4 mm dlouhé a až 2,3 mm široké, na stopkách 5–13 mm dlouhých. Souplodí 8 modročerných až černých peckoviček je přibližně 8–9 mm široké, samotné semeno je 4 mm velké a černé.

Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina, také se využívá k barvení vína a jiných potravinářských výrobků.

Phytolacca esculentaPhytolacca esculenta
Phytolacca esculenta

Fotografováno v roce 2008 (Česko, Zlín-Prštné) a v červenci 2010 (Liptál).