Syn.: Piper guigual Buch.-Ham. ex D. Don
Čeleď: Piperaceae Giseke – pepřovníkovité
Rozšíření: Areál zaujímá podhůří Himálaje v Indii, Nepálu a Bhútánu, na jihozápadě indického subkontinentu zasahuje až do jižního cípu, dále roste v jižní Číně, od jihovýchodního Tibetu až na ostrov Chaj-nan.
Ekologie: Stanovištěm jsou různé typy vlhkých stálezelených lesů, např. typ shola, pne se po zamechovaných kmenech a větvích. Lokality leží v nadmořské výšce 400–2400 m.
Popis: Jen částečně dřevnatějící opíravá nebo ovíjivá liána. Listy jsou střídavé, řapík je 0,7–2 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá až kopinatá, 7,5–9 cm dlouhá a 3–4 cm široká, spíše matná, lysá, s výraznými vnořenými žilkami, na bázi klínovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květy jsou oboupohlavné, tvoří husté klasy vyrůstající naproti listů; stopka květenství je 2–3 mm dlouhá; květenství je krátce válcovité až téměř kulovité, o průměru asi 0,7 cm, listeny jsou okrouhlé, asi 1 mm v průměru; tyčinky jsou 2; semeník je obvejcovitý, s 3–4 čnělkami. Plody jsou obvejcovité peckovice o průměru asi 2,5 mm dlouhé, za zralosti červené, zčásti ponořené do vřetene.
Využití: Odvar z plodů se používá v lidovém léčitelství jako prostředek proti nachlazení, lze jej užívat také jako koření.
Poznámka: Ze starších pramenů pochází informace o jednopohlavných květech, resp. o dvoudomosti, zdá se však, že vznikla determinačními záměnami s jinými (dvoudomými) druhy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Pampadum Shola National Park).