Syn.: Pistacia coccinea Collett et Hemsl., Pistacia malayana M. R. Hend.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od jihozápadu čínského S’-čchuanu a Jün-nanu přes jihočínské provincie Kuej-čou a Kuang-si, Indočínu, Thajsko a jižní Barmu až na Malajský poloostrov.
Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích, v křovinaté vegetaci, často na vápenci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete od března do května.
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo menší strom, 2–8(–15) m vysoký. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–10,2 cm dlouhé a 2–6,4 cm široké, listové vřeteno je úzce křídlaté, čepele jsou sudozpeřené, se (4–)12–20 lístky, které jsou krátce řapíčkaté nebo přisedlé, podlouhlé až obvejčité, 13–35 mm dlouhé a 8–15 mm široké, kožovité, po obou stranách na střední žilce jemně chlupaté, na bázi klínovité, celokrajné, lehce podvinuté, na vrcholu tupé nebo i mělce vykrojené, hrotité, se 7–9 páry žilek. Květenství je axilární, latnaté, žláznatě chlupaté, samčí květenství jsou zhruba 4 cm dlouhá, samičí jsou až 10 cm dlouhá; květy jsou jednopohlavné, červené až purpurové, bezobalné, samčí květy se 2 nebo 3 listenci, tyčinek je 5(–7), jejich nitky jsou krátké, prašníky elipsoidní, samičí květy se 2–5 široce kopinatými listenci, blizna je zakřivená. Plodem je skoro kulovitá peckovice dosahující průměru 5–6 mm, ve zralosti je červená.
Využití: Aromatické sloučeniny extrahované z listů se používají pro výrobu vykuřovadel a svíček. Pryskyřice této dřeviny nalézá uplatnění ve východoasijské medicíně.
Poznámka: Na Malajském poloostrově by se měl vyskytovat příbuzný druh Pistacia malayana, nejnovější revize rodu (Mohannad G. Al-Saghir et Duncan M. Porter 2012) jej však přiřadila ke zde představovanému druhu. Na jediné lokalitě u severovietnamského Ninh Bình by se měl vyskytovat ještě endemický druh Pistacia cucphuongensis, autoři zmiňované revize rodu ale zvažují, zda tento taxon vůbec patří k pistáciím.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).
Další literatura:
Mohannad G. Al-Saghir, Duncan M. Porter (2012): Taxonomic Revision of the Genus Pistacia L. (Anacardiaceae). In: American Journal of Plant Sciences, 2012, 3, 12–32.