Na ostrohu tvořeném proteozoickými břidlicemi, v údolí Pitkovického potoka, byla v roce 1968 vyhlášena přírodní památka Pitkovická stráň. Nachází se na jižním okraji Prahy těsně u Pitkovic. Chráněné území je součástí přírodního parku.
V těsném okolí se nacházejí fragmenty olšiny a malá rákosina na břehu Botiče a lesy s dubem a borovicí černou s podrostem bezu černého a třešně ptačí na obou svazích údolí. Na hranicích CHÚ bylo pole s topinanbury.
CHÚ zaujímá rozlohu 0,51 ha. Nejcennější část je skalní step v okolí bývalého lomu, dále zde nalezneme malý dubový lesík s chudým podrostem a směrem k obci je bývalá pastvina dnes zarůstající trnkami (Prunus spinosa) a šípkovou růží (Rosa canina). Na ploše chráněného území bylo zjištěno 100 druhů rostlin.
Na mechaté hraně lomu je početná populace křivatce českého (Gagea bohemica). Asi nejobdivovanější jsou však koniklece luční (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), které zde vytvářejí asi nejpočetnější populaci v Praze.
Pitkovická stráň se nachází v rekreační oblasti velkých sídlišť – Jižního města a Petrovic. Přes velký tlak návštěvníků je udržovaná a v dobrém stavu především díky péči 4. ZO ČSOP a pozemkového spolku Botič – Rokytka.
Některé druhy rostlin Pitkovické stráně:
Centaurea triumfettii
Euphorbia cyparissias
Festuca rupicola
Gagea bohemica subsp. bohemica
Galium glaucum
Potentilla incana
Pulsatilla pratensis subsp. bohemica
Trifolium montanum
Veronica spicata
Viola suavis
Fotografováno dne 13. 4. 2008.