PLECTRANTHUS CILIATUS E. Mey. – molice brvitá

Syn.: Plectranthus natalensis Gürke
Česká jména: plektrantus (Mareček 1999), molice, moud, plektrantus (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Plectranthus ciliatus

Rozšíření: Vyskytuje se především v pobřežních oblastech Jihoafrické republiky, areál se táhne od východního okraje provincie Western Cape přes provincie Eastern Cape a KwaZulu-Natal až do Svazijska, odtud dále pokračuje na sever až do vnitrozemských provincií Gauteng a Limpopo. Druhotný výskyt je uváděn z jihovýchodu Austrálie a Nového Zélandu.

Ekologie: Roste na vlhkých lesních světlinách, na stinných stanovištích. Ve své domovině kvete od února do června.

Plectranthus ciliatus

Popis: Vytrvalá aromatická bylina dosahující výšky až okolo 60 cm, s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, hustě pokrytou dlouhými nachovými chlupy i krátkými žláznatými chlupy. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické, vejčité až skoro okrouhlé, 35–80 mm dlouhé a 30–55 mm široké, na bázi klínovité, po okraji pravidelně vroubkované, brvité, na vrcholu tupé nebo špičaté, skvraskalé, řídce chlupaté, na rubu obvykle červeně naběhlé. Květy vyrůstají v lichopřeslech ve zdánlivých hroznech, které jsou až 20 cm dlouhé; kalich je 4–5 mm dlouhý, v době plodu až 10 mm dlouhý, chlupatý, koruna je 2pyská, bílá s nachovými tečkami, 12–15 dlouhá, horní pysk je až 7 mm dlouhý, dolní asi 6 mm dlouhý, člunkovitý. Plody jsou tvrdky.

Využití: Pěstuje se v subtropických zahradách jako stínomilná okrasná rostlina, ve střední Evropě se občas vysazuje do okenních truhlíků. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Plectranthus ciliatus
Plectranthus ciliatus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, NP Addo Elephant).