Syn.: Aphora cuneifolia (Vent.) Kuntze, Podalyria albens E. Mey., Podalyria cuneifolia Vent., Podalyria hamata E. Mey., Podalyria myrtifolia D. Dietr., Podalyria splendens Eckl. et Zeyh., Podalyria virgata Willd. ex Walp., Sophora cuneifolia Steud., Sophora myrtillifolia Retz.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis. Roste jen v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, v oblasti od městečka Tulbagh po Port Elizabeth.
Ekologie: Provází křoviny (zejména formaci fynbos) na pískovcích, vápencích i břidlicích, vystupuje do nadmořské výšky 330 m. Po požárech obráží z podzemních částí.
Popis: Přímo větvený stálezelený keř vysoký 1,5–2 m; větvičky jsou plstnaté. Listy jsou střídavé, jednoduché, eliptické, obvejčité až téměř okrouhlé, (1–)1,5–2 cm dlouhé, na líci tence, na rubu hustěji stříbřitě hedvábitě chlupaté, s žilnatinou patrnou jen na starších listech, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté. Květy vyrůstají po 1–2 v paždí listů na stopkách obvykle kratších než list; kalich je široce zvonkovitý, rezavě chlupatý, cípy jsou špičaté, delší než trubka; korunní lístky jsou růžové nebo bělavé, pavéza je okrouhlá, na vrcholu vykrojená, křídla jsou šikmá, obvejčitá, člunek je široký, tupý; tyčinek je 10, volných; semeník je přisedlý, chlupatý. Plodem je kožovitý lusk s mnoha semeny.
Poznámka: V rodu Podalyria se v současné době rozlišuje 17 jihoafrických druhů (POWO 2021), namnoze velmi podobných. Najdeme mezi nimi keřové až stromkové typy s jednoduchými i trojčetnými listy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Wilderness, Garden Route National Park, niva říčky Serpentine).