Syn.: Nageia nivalis (Hook.) Kuntze, Podocarpus montanus Colenso, nom. illeg.
Česká jména: nohoplod (Presl 1846)
Čeleď: Podocarpaceae Endl. – nohoplodovité
Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, rovněž na Stewartově ostrově, někdy je uváděn i z Chathamských ostrovů.
Ekologie: Roste při horní hranici rozšíření lesů a v subalpínských křovinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2500 m, na západním pobřeží Jižního ostrova však sestupuje i do pabukových lesů výrazně nižších poloh.
Popis: Poléhavý keř s větvemi široce rozprostřenými nebo vystoupavými, až 3 m dlouhými (varieta Podocarpus nivalis var. erectus se vyznačuje růstem přímým, dosahuje výšky až okolo 3 m). Listy vyrůstají na větvích spirálovitě, jsou čárkovité, 0,5–1,5 cm dlouhé a 2–4 mm široké (u var. erectus jsou až 2,5 cm dlouhé), kožovité, tuhé, tupé, na vrcholu hrotité, s výraznou střední žilkou. Samčí šištice jsou úžlabní, 0,5–1,5 cm dlouhé, na stopkách 3–5 mm dlouhých, jednotlivé nebo až po 4; samičí šištice jsou úžlabní, vyrůstají na stopách asi 3 mm dlouhých, s lůžkem se 2 dužnatými červenými listeny. Semena jsou jednotlivá, vejcovitá, 3,5–5,5 mm dlouhá.
Využití: Druh lze pěstovat i v podmínkách střední Evropy celoročně venku.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí z hlediska ohrožení tento nohoplod k druhům méně dotčeným (LC).
Poznámka: K rodu Podocarpus je v současnosti řazeno více než 100 druhů, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech celého světa, na jižní polokouli zasahují dokonce až do mírného pásma.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range).