Syn.: Aspidium discretum D. Don, Polystichum aculeatum var. nigropaleaceum Christ, Polystichum fuscopaleaceum Alston, Polystichum indicum Khullar et S. C. Gupta, Polystichum kathmanduense Nakaike, Polystichum lobatum var. discretum (D. Don) C. Chr., Polystichum nigropaleaceum (Christ) Diels, Polystichum setiferum var. crenatum N. C. Nair, Polystichum setiferum var. fuscopaleaceum (Alston) Schelpe, Polystichum setiferum var. nigropaleaceum (Christ) Sledge, Polystichum wilsonii H. Christ.
Čeleď: Dryopteridaceae Ching – kapraďovité
Polystichum discretum
Rozšíření: Horský tropický druh, roste v Africe a v Asii. Africká část areálu zahrnuje ostrov Bioko a hory v Kamerunu, na východě od Etiopie po Tanzánii a do konžského pohraničí. V Asii roste v himálajském řetězci od Pákistánu po čínskou provincii Jün-nan, také na severu Barmy a Thajska.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské lesy a otevřené vlhčí balvaniny v nadmořských výškách 1700–4200 m.
Polystichum discretum
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s oddenkem pokrytým plevinami; v trsu bývá 8–12 listů. Listy jsou v obrysu kopinaté, až 1 m dlouhé; řapík je shora žlábkovitý, pokrytý vejčitými, 1,3–2,3 cm dlouhými plevinami s třásnitým okrajem; čepel je 2krát zpeřená, 30–65 cm dlouhá a 8–16 cm široká, na vřeteni pokrytá podobnými plevinami jako na řapíku, úkrojků prvního řádu je až 29 na každé straně, největší jsou až 9 cm dlouhé, úkrojků druhého řádu bývá až 12 párů, jsou až 1,2 cm dlouhé, asymetrické, na okraji s osinkatými zuby; kupky výtrusnic jsou v ploše na spodní straně úkrojků, okrouhlé, asi 1 mm v průměru, ostěra je vytrvalá, okrouhlá, přirostlá uprostřed, světle hnědá.
Polystichum discretum
Polystichum discretum
Polystichum discretum
Polystichum discretum
Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Bwahit).