Syn.: Pothos australasicus F. Muell., Pothos brownii Domin
Česká jména: pota (Jungmann 1837, Presl 1846)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Východoaustralský endemit, vyskytuje se na východě Queenslandu a severovýchodě Nového Jižního Walesu (k jihu sestupuje až k obci Comboyne).
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m; nejčastěji šplhá po kmenech stromů. Kvete od září do května.
Popis: Liána s dobře rozlišenými přiléhajícími popínavými výhony a s volnými postranními výhony nesoucími květenství. Listy jsou dvouřadě uspořádané, délka řapíku, jenž se podobá listu, nezřídka přesahuje délku čepele, je obkopinatý, 2–12 cm dlouhý a až 1,4 cm široký, samotná čepel je kopinatá až eliptická, 1,5–15 cm dlouhá a až 1,5 cm široká, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, lysá, na líci tmavě zelená, lesklá. Květenství vyrůstají jednotlivě nebo v párech z úžlabí listů na stopkách 2–5 cm dlouhých, toulec je kopinatý, až 4 cm dlouhý, nazelenalý až temně nachový, palice je až 6 cm dlouhá, přisedlá nebo krátce stopkatá, žlutá až nachová, květy jsou oboupohlavné, okvětních lístků je 6, stejně tolik tyčinek. Plody jsou bobule.
Poznámka: Představovaný druh pro evropskou vědu poprvé popsal brněnský rodák Heinrich Wilhelm Schott (1794–1865), rakouský dvorní zahradník, ředitel císařských zahrad a významný botanik, jenž se zabýval systematikou árónovitých.
K rodu Pothos v současnosti náleží 65 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii, na Madagaskaru a na východním pobřeží Austrálie. Z Austrálie jsou v tomto rodu uváděny dva endemické druhy.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 6. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Wooroonooran National Park), 11. 9. 2024 (Queensland, Girringun National Park) a 18. 9. 2024 (Queensland, Daintree Rainforest).