PREMNA PUBESCENS Blume

Syn.: Gumira pubescens (Blume) Kuntze
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Premna pubescens

Rozšíření: Areál zahrnuje některé indonéské ostrovy (Sumatra, Jáva, Timor, Moluky), dále Filipíny a Vánoční ostrov. V tropech se místy pěstuje a může zplaňovat.

Ekologie: Stanovištěm jsou lesy s převládajícími druhy rodu Tectona, často roste na sopečných substrátech a na usazených korálových vápencích.

Premna pubescens

Popis: Stálezelený stromek nebo liána, dorůstá výšky až 8(–20) m; letorosty jsou v mládí roztroušeně chlupaté, olysávají. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–2,5 cm dlouhý, žlábkovitý; čepel je vejčitá až obvejčitá, 4–16 cm dlouhá a 2–10 cm široká, lysá, jen na žilkách řídce pýřitá, s 3–5 páry postranních žilek, na bázi srdčitá až klínovitá, celokrajná, vzácně drobně pilovitá, na vrcholu zašpičatělá nebo vykrojená. Květenství je koncová vrcholičnatá lata 2–10 cm dlouhá; kalich je 1,8–3 mm dlouhý, nezřetelně dvoupyský, s 5 cípy, obvykle chlupatý; koruna je 5četná, zřetelně pyskatá, 2–5 mm dlouhá, s krátkou nálevkovitou, v ústí chlupatou trubkou, bělavá, horní pysk je celistvý, asi 2 mm dlouhý, dolní 3laločný, asi 3 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je svrchní, čnělka vyčnívá z korunní trubky. Plodem jsou kulovité, za zralosti černé peckovice o průměru 4–5 mm, s 4 semeny.

Využití: V lidovém léčitelství se používá jako antibakteriální prostředek, účinkuje hlavně proti baktériím Staphylococcus aureus a Salmonella.

Premna pubescens
Premna pubescens

Fotografováno dne 29. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).