Česká jména: stříbřenec (Presl 1846), stříbrnec (Presl 1848), protea (Mareček 1999)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v pásu od Keni až po východní provincie Jihoafrické republiky. V tomto poměrně rozlehlém areálu se rozlišuje asi šest poddruhů.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete v době jihoafrického jara.
Popis: Keř nebo až menší strom dorůstající výšky 2–8 m, s borkou šedou až černou, drsnou, vrásčitou a letorosty narůžovělými, později nahnědlými, lysými. Listy jsou nahloučené na konci větví, střídavé, přisedlé, kopinaté až podlouhle kopinaté, 7–17 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé, zelené až šedozelené, lysé, s nažloutlou střední žilkou a vedlejší žilnatinou nezřetelnou. Strbouly vyrůstají jednotlivě na stopkách jen asi 1,5 cm dlouhých, jsou 5–8 cm široké; zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba v 5 řadách, na vnitřní straně jsou bělavé až červené, vně hedvábitě chlupaté, záhy však olysalé; okvětí je bělavé až růžové, lysé, jen na vrcholu chlupaté; všechny tyčinky jsou fertilní, čnělka je asi 4 cm dlouhá, bílá, lysá. Plod je asi 12 mm dlouhý, hnědě chlupatý.
Poznámka: V oblasti jihoafrické rezervace Blyde River Canyon se vyskytuje ještě velmi podobný a úzce endemický druh Protea laetans. Jeho úbory jsou o něco větší, odění jeho zákrovních listenů je vytrvávající, okvětí je výrazně hnědě chlupaté a hlavní doba květu připadá na jihoafrický podzim (květy se však objevují až do září).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).