PROTEA ROUPELLIAE Meisn. – protea

Syn.: Protea incana hort. ex Meisn.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Protea roupelliae

Rozšíření: Roste na východě Jihoafrické republiky, především v provinciích Limpopo, Gauteng, Mpumalanga a KwaZulu-Natal, okrajově i Eastern Cape. Přesahuje i do Svazijska a Lesotha.

Ekologie: V rozmanitých typech křovité a rozvolněné stromové vegetace, není náročná na geologické podloží ani na půdy. Vystupuje až do nadmořské výšky 2400 m.

Popis: Stálezelený keř nebo nízký stromek vysoký 3–8 m; kmen je krátký, 20–50 cm v průměru, s šedou, tlustou, rozpraskanou borkou; větve jsou v dospělosti lysé. Listy jsou střídavé, víceméně přisedlé, nahoru zakřivené, kopinaté až obvejčité, 6–17 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, lysé nebo hedvábitě chlupaté, celokrajné, s širokým hnědým blanitým lemem, na vrcholu zaokrouhlené nebo hrotité. Květenství je obráceně kuželovitý strboul na koncích větví, 8–12 cm dlouhý a 8–10 cm široký; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, 1–1,5 cm dlouhé, růžové nebo rezavé až hnědé, přitiskle chlupaté, vnitřní kopisťovité, 5–10 cm dlouhé; okvětí je na bázi srostlé, 6–8 cm dlouhé, krémově bílé, obvykle na vrcholu s červenými, nachovými nebo hnědými chloupky; čnělka je 5–6,5 cm dlouhá, zakřivená, na vrcholu s tenkým nosičem pylu. Plody jsou nažky.

Protea roupelliae
Protea roupelliae
Protea roupelliae

Fotografoval Jindřich Šmiták, dne 7. 4. 2008 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Cathedral Peak).