Syn.: Bombax ellipticum Kunth, Bombax mexicanum Hemsl., Carolinea fastuosa Sessé ex DC.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Středoamerický druh, pochází z jižního Mexika, Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu. Pěstuje se i jinde, např. dále na jihovýchod ve Střední Americe, na jižní Floridě, na ostrovech v Karibském moři (výskyt na Kubě se někdy uvádí jako přirozený) i na Havaji.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté a kamenité svahy s mělkými, živinami chudými půdami v prostředí výrazně sezónního klimatu se střídajícími se obdobími dešťů a sucha.
Popis: Opadavý strom, dorůstající výšky až 18 m; nízko větvený kmen může mít v průměru až 1,3 m; letorosty jsou nápadně dužnaté. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, pětičetné; lístky jsou eliptické, až 30 cm dlouhé a 18 cm široké. Květy jsou jednotlivé na konci větví; kališní lístky jsou zvonkovité až trubkovité, asi 1,5 cm dlouhé; korunních lístků je 5, jsou podlouhlé, 8–16 cm dlouhé a 1–2 cm široké, růžové nebo bílé, na vnější straně chlupaté; tyčinek je velký počet, jsou až 13 cm dlouhé; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou až 15 cm dlouhé dřevnaté tobolky; semena se vyznačují ochmýřeným přívěskem.
Využití: Díky velkým atraktivním květům patří mezi oblíbené okrasné dřeviny; bývá často sázen např. na hřbitovech. Dřevo se používá na otop, ale je vhodné i k řezbářství.
Fotografováno dne 21. 2. 2009 (Kostarika, NP Arenal, poblíž Arenal Observatory, rostliny z kultury).